Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Do 26 września co tydzień w bazylice św. Elżbiety wyjątkowy cykl koncertów organowych, którym patronują prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. dr hab. Krystian Kiełb i proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.
Kierownictwo artystyczne nad koncertami objął Piotr Rojek, organista i prof. Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Barokowe organy Englera zabrzmiały po latach
A dokładnie w styczniu 2022. Odtworzono je po pożarze, który strawił wspaniały barokowy instrument w 1976 roku.
Organy przyciągają nie tylko wrocławian i wrocławianki. Do stojącej tuż przy Rynku bazyliki licznie przychodzą turyści. Latem, gdy już brakuje miejsc w kościelnych ławkach, siadają nawet na kamiennej posadzce.
Bezpłatny wstęp na letnie koncerty 2025
Wstęp na wszystkie koncerty organizowane przez Miasto w bazylice św. Elżbiety jest bezpłatny. Nie musimy odbierać wejściówek, wystarczy przyjść do kościoła św. Elżbiety i pamiętać, aby przybyć trochę wcześniej, jeśli pragniemy znaleźć miejsce siedzące.
Koncerty organowe w kościele św. Elżbiety – lato 2025
Recitale odbywają się zawsze w piątek o godz. 19.00.
- 18 lipca – Piotr Pawlik (Poznań)
- 25 lipca – Jakub Moneta (Poznań-Świdnica)
- 1 sierpnia – Piotr Górski (Poznań)
- 8 sierpnia – Przemysław Mazurek (Wrocław)
- 22 sierpnia – Przemysław Kojs (Wrocław)
- 29 sierpnia – Hubert Trojanek (Poznań)
- 5 września – Witold Paprocki (Poznań)
- 12 września – Szymon Czapik (Kraków)
- 19 września – Piotr Mróz (Wrocław)
- 26 września – Grzegorz Wijas, Ignacy Bialic, Robert Hogrebe (Warszawa).
Program koncertu 18 lipca (piątek)
Dietrich Buxtehude (1637–1707)
Toccata in F, BuxWV 156
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Allein Gott in der Höh sei Ehr, BWV 676
Antonio Vivaldi (1678–1741) / Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Concerto in d, BWV 596
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
VI Sonata op. 65, I. Chorale: Andante sostenuto. Allegro Molto
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Toccata, Adagio i Fuga C dur, BWV 564
Wykonawca koncertu 18 lipca – Piotr Pawlik
Piotr Pawlik pochodzi z Rogowa. Jest studentem klasy organów w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Gnieźnie. Jako jej uczeń zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach organowych, m.in. w Olsztynie i w Białymstoku.
W tym roku będzie reprezentował poznańską uczelnię na międzynarodowym konkursie Orava Organ Prix na Słowacji.
Oprócz interpretowania muzyki organowej improwizuje oraz adaptuje na organy utwory komponowane na inne składy wykonawcze.
Organy w św. Elżbiecie jak Feniks z popiołów
Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty.
Dopiero w 2011 rok została podjęta (podczas odpustu św. Elżbiety w bazylice mniejszej) decyzja o odbudowie organów. W obecności biskupa polowego zapowiedział to wydarzenie ówczesny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, deklarując także, że miasto opłaci etat organisty, który w sezonie turystycznym będzie dawał koncerty i podkreślał, iż instrument mógłby być jednym z filarów festiwali organowych odbywających się w stolicy Dolnego Śląska.
Galeria zdjęć
W 2017 roku Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg na rewitalizację wnętrza kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, poprzez rekonstrukcję organów Michaela Englera, a rok później podpisana została umowa na rekonstrukcję bezcennego instrumentu w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.
Sygnatariuszami byli Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum (Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (lider konsorcjum), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe). Prace ruszyły w 2020 roku.
Dziś zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 14 metrów, najmniejszą – 6-milimetrową dojrzymy z trudem. Zużyto 4,5 kg złota na ozdobienie samego instrumentu.
Trzy wspaniałe instrumenty organowe we Wrocławiu
Promocja barokowego instrumentu ze św. Elżbiety jest elementem większego planu, by poszerzyć ofertę kulturalną Wrocławia o festiwale organowe. Duże organy znajdują się także w Narodowym Forum Muzyki.
Z kolei do katedry na Ostrowie Tumskim po II wojnie światowej trafił jeszcze inny znakomity instrument tego typu – ogromne organy Sauera, wybudowane oryginalnie dla Hali Stulecia. Gdy debiutowały w 1913 roku, były największymi organami świata.
Każdy instrument z tej trójki ma swoje, oryginalne brzmienie. Ten katedralny obecnie przechodzi remont. W połowie 2024 roku został zdemontowany. Trwają prace nad przywróceniem mu dawnej świetności (prowadzi je konsorcjum z Zakładami Organowymi „Zych” jako liderem). Remont katedralnych organów Sauera powinien zakończyć się w 2027 roku.