Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska odbędzie się 25 i 26 października we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1). Udział będzie bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja. Informacje o programie, wyborach i wydarzeniach towarzyszących są tutaj.
Kongres przygotowują dwie instytucje: Wrocławski Instytut Kultury (miejska) i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (wojewódzka), we współpracy z zarządzającymi kulturą w Urzędzie Miejskim Wrocławia i Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
Zgłoś temat lub projekt artystyczny
Kongres organizowany jest z myślą o lokalnych środowiskach twórczych. Można dołączyć do tworzenia programu m.in. poprzez zgłoszenie tematu na jedno ze spotkań. Propozycje, które w formie dyskusji panelowej lub działań warsztatowych, mają szansę na pojawienie się na wydarzeniu, można zgłaszać przez formularz online, który dostępny będzie od 29 sierpnia do 13 września. Osoby, których pomysły zostaną wybrane, otrzymają honorarium za przygotowanie i prowadzenie swojej części programu.
Tegoroczne hasło kongresu – sztuka współpracy – wybrzmi dzięki artystycznym wydarzeniom towarzyszącym. W otwartym naborze mogą wziąć udział działające na obszarze województwa pełnoletnie osoby fizyczne, grupy nieformalne, kolektywy artystyczne oraz organizacje pozarządowe. Projekty realizowane przy wsparciu Wrocławskiego Instytutu Kultury i Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu mają pomóc artystom w zaprezentowaniu swojej twórczości szerszej publiczności.
W kongresowych grantach można będzie zgłosić swoją propozycję działań z dowolnej dziedziny, m.in. sztuk wizualnych, muzyki, teatru, tańca lub filmu. Mogą to być koncerty, wystawy, performance, pokazy, warsztaty lub inne wydarzenia o charakterze artystycznym, które otwarte będą dla mieszkańców i mieszkanek.
Spośród wszystkich zgłoszeń organizatorzy kongresu wybiorą dziesięć inicjatyw, a każda z nich otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 10 000 złotych. Pięć projektów zostanie zaprezentowanych we Wrocławiu, a kolejne pięć w innych częściach województwa dolnośląskiego – wydarzenia realizowane mają być w październiku, ze szczególnym uwzględnieniem terminu kongresu.
Zgłoszenia można przesyłać od 29 sierpnia do 13 września. Szczegóły są tutaj.
Motyw przewodni: sztuka współpracy
Październikowe wydarzenie powstało z połączenia Wrocławskiego Kongresu Kultury i Dolnośląskiego Kongresu Kultury. Organizacja wspólnego spotkania to kamień milowy na drodze współpracy pomiędzy dwoma samorządami. Połączony kongres ma umożliwić wymianę doświadczeń i wiedzy, integrację, edukację oraz stać się otwartą platformą współpracy i dialogu, dzięki której będzie można dyskutować o najważniejszych wyzwaniach i szansach stojących przed kulturą.
Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska będzie też wyjątkową okazją, by nawiązać relacje czy zainspirować się pomysłami i trendami. Do udziału zaproszone są wszystkie osoby zainteresowane życiem kulturalnym regionu.
Na konferencji (19 sierpnia, NFM) poświęconej wydarzeniu głos zabrał także członek zarządu województwa, Jarosław Rybczenko: – Kultura to różnorodność, to dyskusje, a nawet czasem i spory. To jednak przede wszystkim mnogość inicjatyw i kierunków. W tej wielowątkowości łączy nas wspólny mianownik – Dolny Śląsk. Wrocław oraz cały region powinny tworzyć wspólny organizm, również w dziedzinie kultury. A ponieważ sztuki współpracy musimy się uczyć od siebie nawzajem, to październikowy kongres będzie wydarzeniem bez precedensu i z pewnością zaowocuje wspólnymi działaniami w przyszłości.
Wybory do dwóch rad kultury
Jednym z elementów programu będą wybory do Wrocławskiej Rady Kultury oraz – po raz pierwszy – do Dolnośląskiej Rady Kultury.
Do kandydowania zaproszone są pełnoletnie osoby działające w obszarze kultury zarówno niezależnie, jak i funkcjonujące w ramach organizacji pozarządowych, instytucji lub grup nieformalnych.
Formularze dla kandydatów aktywne będą od 29 sierpnia do 13 września na stronie kongresu. – Tak naprawdę wtedy kandydaci rozpoczynają swoja kampanię wyborczą. Natomiast samo głosowanie odbędzie się online w październiku – poinformowała dyrektorka departamentu kultury w urzędzie marszałkowskim, Izabela Kurc-Kuriata.
Oba urzędy (miejski i marszałkowski) chcą ponadto powrócić do finansowego wspierania projektów filmowych realizowanych w naszym województwie przez Dolnośląskie Centrum Filmowe. W tym roku władze Dolnego Śląska zwiększyły budżet na ten cel o pół miliona złotych. Wkrótce mają ogłosić wyniki tegorocznego naboru.