wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Premiera dla dorosłych we Wrocławskim Teatrze Lalek
Premiera dla dorosłych we Wrocławskim Teatrze Lalek

fot. Tomasz Walków

"Z docieków nad życiem płciowem" - najnowszy spektakl Teatru Lalek powstał z inspiracji pierwszym polskim poradnikiem seksuologicznym doktora Stanisława Kurkiewicza i przeznaczony jest dla widzów dorosłych. Premiera 20 kwietnia.

Reklama

Pensjonarka, femme fatale, oziębła konserwatystka to pacjentki doktora Stanisława Kurkiewicza i słuchaczki jego wykładów o życiu płciowym człowieka. Najnowszy spektakl Teatru Lalek powstał z inspiracji pierwszym polskim poradnikiem seksuologicznym i przeznaczony jest dla widzów dorosłych.

Doktor Stanisław Teofil Kurkiewicz żył na przełomie XIX i XX wieku w Krakowie. Pracował początkowo w Szpitalu Św. Łazarza na oddziale chorób wewnętrznych. Tam zajął się m.in. zagadnieniami seksuologicznymi, ale jego zainteresowania medycznie nie znalazły zrozumienia i musiał opuścić szpital. Od 1902 roku praktykował wyłącznie prywatnie. Był autorem popularyzatorskich artykułów dotyczących zagadnień życia płciowego. W 1905 roku wydał pierwszy tom "Z docieków (studyów) nad życiem płciowym", w którym omawiał znaczenie życia seksualnego dla prawidłowego i harmonijnego rozwoju człowieka.

- Doktor wydał to dzieło własnym sumptem. To pierwsza polska praca lekarska  z dziedziny seksuologii, która doktor nazwał płciownictwem – mówi Paweł Aigner, reżyser przedstawienia. – Jego praca pokazuje jak wielka przepaść wciąż dzieli nas od profesjonalnej edukacji w tym temacie.

  Słuchaczki wykładów krakowskiego doktora-płciownika poznają określenia na wszystkie stany związane z seksualnością. Doktor Kurkiewcz w swojej pracy "Z docieków nad życiem płciowym" starał się bowiem stworzyć wiarygodny "łagodnie brzmiący i nie rubaszny" język, na określenie tematyki związanej z seksem i płcią. Wymyślił więc różnego rodzaju określenia jak "wzrokowiny" (podniety wzrokowe), "słuchowiny" (podniety słuchowe), do których prócz czułych słówek zaliczył "mowę lubieżną i wyrazy sprośne". Według doktora słowo "członek" nie spełniało swojej roli, bowiem do "ciałoskładu męskiego" należą różne członki, jak choćby męski zarost, dlatego ukuł nowe określenie – "zwisak".

 - Kurkiewicz był nie tylko lekarzem, ale też słowotwórcą. Szukał nowych określeń, nowoczesnych, na miarę tamtego czasu i akceptowalnych dla szerokiego grona – wyjaśnia Paweł Aigner. – Z Maciejem Wojtyszką wybraliśmy fragmenty z pracy Kurkiewicza i udramatyzowaliśmy je. Trochę drwimy z tej naukowości, bawimy się. To, co jest zabawne teraz, to nie tylko język nie przystający do rzeczywistości, ale też naiwność w podejściu do tematu i fakt, że wciąż mamy w dziedzinie seksualności te same braki. Nic się nie zmieniło w tym zakresie od czasów doktora. Nie zapominajmy jednak, że doktor był pionierem w tej dziedzinie. Zadawał pytania, czasem nieakceptowalne i obrzydliwe z naszego punktu widzenia, drążył, dowiadywał się i wszystko starał się opisać i sklasyfikować.

Aigner i Wojtyszko napisali komedię pełną zabawnych powiedzonek, kupletów z początku XX wieku, harców, tańców, piosenek i płciowych intryg. Wykorzystali nie tylko dzieło doktora Kurkiewicza, ale też opracowanie Elzy Croner z Berlina "Psychika młodzieży żeńskiej" z kupletami przyjaciela Adolfa Kitschmana ze Lwowa.

Na scenie zobaczymy Krzysztofa Grębskiego w roli doktora Stanisława Kurkiewicza, Elzę Kroner zagra Jolanta Góralczyk a słuchaczki doktora wcielą się Edyta Skarżyńska (Dragon Kuchenny), Agata Kucińska (Kobieta De), Paulina Skłodowska (Uczennica), Kamila Chruściel (Oziebła), Aneta Głuch-Klucznik (Obiekt). W roli chłopca wystąpi Grzegorz Mazoń. Będzie pomocnikiem lekarza, malarzem dokumentującym na płótnie poszczególne przypadki).

Scenografię do spektaklu przygotował Pavel Hubicka, czeski scenograf, który od lat 90. ubiegłego wieku współpracuje z polskimi teatrami.

- Intencje doktora Kurkiewicza były bardzo słuszne. Chciał po prostu pomóc kobietom – podkreśla Paweł Aigner. – Jednak nie spotkał się ze zrozumieniem w środowisku lekarskim. Uważano go za dziwoląga, ale po latach to się zmieniło. Dziś jego imię nosi jedna z fundacji zajmująca się promocją zdrowia seksualnego. Agnieszka Kołodyńska

"Z docieków nad życiem płciowem", premiera 20 kwietnia we Wrocławskim Teatrze Lalek. Spektakl dla dorosłych. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl