wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu startuje nowy festiwal Kwarteneum
We Wrocławiu startuje nowy festiwal Kwarteneum materiały prasowe

Inauguracyjny wieczór (22 lutego) zaplanowano w sali Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, który jest współorganizatorem nowej imprezy.

Reklama

Głównymi pomysłodawcami Kwarteneum są natomiast dwaj związani z Wrocławiem muzycy – Radosław Pujanek, skrzypek, zarazem koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej oraz Tomasz Kwieciński, także skrzypek wrocławskich filharmoników, założyciel Fundacji Odranocka (odpowiedzialnej m.in. za festiwal o tej samej nazwie, jaki odbywa się w wakacje).

Nowa impreza jest wyjątkowa, a w jej ramach publiczność posłucha koncertów rozmaitych kwartetów z całego świata (nie tylko tradycyjnie kojarzonych, czyli smyczkowych, ale np. kwartetu waltorni, wiolonczel). – Nie zamykamy się na żaden rodzaj muzyki, bo pojawią się zarówno kwartety muzyki klasycznej, kwartety jazzowe, folkowe, z muzyką regionalną – zapowiada Tomasz Kwieciński, dyrektor organizacyjny Kwarteneum.

Pomysł na festiwal dojrzewał przez ostatni rok. – Wyszła nam impreza, która, jak się okazało, jest jedyną taką na świecie, choć festiwali z muzyką kameralną są dziesiątki albo i tysiące – podkreśla szef organizacyjny. 

Na razie koncerty odbywać się będą raz w miesiącu przez cały rok, jest już plan na najbliższy czas. – W listopadzie chcemy zorganizować edycję, którą roboczo nazywamy „Intensivo”, w odróżnieniu od całorocznej nazwanej „Sensitivo”, a zaprezentujemy wówczas szeroki przekrój artystów i styli – zapowiada Tomasz Kwieciński.

Muzyka kameralna cieszy się w Polsce znacznie mniejszym zainteresowaniem niż np. symfoniczna, czy jazzowa. Pomysłodawcy Kwarteneum liczą, że się to zmieni. – Jeszcze od epoki klasycyzmu granie w kwartecie uważa się powszechnie za najbardziej wymagającą formę muzykowania – zwraca uwagę Kwieciński. Impreza jest pewnym ryzykiem, ale organizatorzy się go nie boją. – Wejście z czymś nowym zawsze wymaga odwagi, ale z drugiej strony Wrocław, który już wkrótce będzie Europejską Stolicą Kultury, jest na tyle dużym miastem, że wręcz zasługuje na poszerzenie oferty kulturalnej – przekonuje szef organizacyjny festiwalu.

Koncerty odbywać się będą w salach Ossolineum albo Kamienicy pod Złotym Słońcem.

Na pierwszy ogień pójdzie poznański Meccorre String Quartet założony siedem lat temu, a teraz umacniający swoją pozycję (dwa lata temu członkowie formacji zdobyli II miejsce w prestiżowym konkursie Wigmore Hall String Quartet w Londynie). W składzie kwartetu są skrzypkowie Wojciech Koprowski, Jarosław Nadrzycki, altowiolista Michał Bryła i wiolonczelista Karol Marianowski. W programie ich sobotniego występu kwartety smyczkowe Karola Szymanowskiego, Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela.

Początek występu w sobotę 22 lutego o godzinie 18.00. Bilety kosztują 30 zł i 20 zł. Można je kupić przed koncertem lub korzystając ze strony internetowej Kwarteneum.

Magdalena Talik

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl