wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Biennale WRO 2013 już za dwa miesiące
Biennale WRO 2013 już za dwa miesiące

Piętnasta edycja organizowanej co dwa lata imprezy jest okazją do podsumowań, zwłaszcza że w tym roku mija dokładnie 50 lat od pierwszej pracy reprezentującej sztukę mediów.

Reklama

Rocznic jest jednak znacznie więcej. Oprócz wspomnianej pięćdziesiątej (w 1963 roku Nam June Paik pokazał w Galerii Parnass w Wuppertalu wystawę, w trakcie której widz mógł zniekształcać obraz nadawanego właśnie w telewizji programu) przypada także jubileusz dwudziestopięciolecia założenia WRO, piętnaście lat, jakie upłynęło od pierwszego Biennale i wreszcie pięć lat rezydowania WRO w nowej siedzibie przy ulicy Widok.-Z biegiem lat to miejsce stało się centrum dowodzenia wielu projektów-przyznaje Violetta Kutlubasis-Krajewska, członek zarządu Fundacji WRO Centrum Sztuki Mediów.

Wśród organizatorów atmosfera jest coraz gorętsza, bo dokładnie 8 maja startuje 15. Biennale WRO 2013, którego mottem będzie w tym roku hasło "Pioneering Values", czyli odkrywanie wartości pionierskich. –Chcemy, by Biennale było płaszczyzną prezentacji osiągnięć w sztuce mediów skonfrontowanych z publicznością-wyjaśnia Piotr Krajewski, prezes Fundacji WRO i dyrektor artystyczny imprezy. Ma w tym pomóc m.in. darmowy wstęp na wszystkie wydarzenia. –Na dwa miesiące przed Biennale wystartuje serwis www.wro2013.wrocenter.pl, gdzie chętni będą mogli uzyskać bezpłatne akredytacje-zapewnia Piotr Krajewski.

Wydarzenia tegorocznej, jubileuszowej edycji Biennale obejrzymy w 13 lokalizacjach wrocławskich, m.in. w Dolnośląskim Centrum Filmowym (gdzie publiczność zobaczy prace video oraz filmowe i będzie mogła przyjść na spotkania z artystami) oraz w Kinie Nowe Horyzonty, w którego foyer zostaną pokazane wybrane instalacje. –Biennale to jednak nie tylko pokazy, także wystawy-podkreśla Piotr Krajewski. W charakterze przestrzeni wystawienniczych "zagrają" Muzeum Narodowe, Galeria Entropia, BWA Galeria Szkła i Ceramiki, Pasaż Pokoyhof, ale i zupełnie nowe miejsce, czyli Pałac Ballestremów przy ulicy Włodkowica. –Wieli gości Biennale po raz pierwszy odkryje dla siebie to miejsce-zapewnia dyrektor artystyczny. Instalacje umieszczone zostaną nie tylko w świątyniach sztuki, ale i handlu (m.in. Domu Handlowym Renoma).-Połączymy sztukę z miejscem negocjacji wartości artystycznej-żartuje Piotr Krajewski. Wreszcie po raz kolejny zaistnieje także Instytut Grotowskiego, miejsce symboliczne. To w sali dawnego Teatru Laboratorium odbywało się pierwsze Biennale WRO. –Ta przestrzeń wpisała się w tradycję teatru, ale okazała się także ważna dla świata sztuki mediów-wyjaśnia szef WRO.

Największy przegląd współczesnej sztuki mediów w Polsce oznacza nie tylko prezentacje i spotkania z artystami, także trzy konferencje naukowe, w których wezmą udział m.in. Kristine Stiles, Michał Paweł Markowski, czy Michael Scroggins, ale i kilkanaście premier. 15. Biennale WRO 2013 zakończy się 11 maja, ale niektóre wystawy będzie można zobaczyć jeszcze do września, zaś po zakończeniu imprezy najbardziej interesujące prace zostaną pokazane w innych polskich i zagranicznych ośrodkach w ramach projektu WRO in Tour.  

Magdalena Talik

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl