Festiwal Teatralny Dialog już w 2025 roku
W 2021 roku prezydent Jacek Sutryk zapowiadał, że Wrocław był miastem i pozostanie miastem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog i ma nadzieję, że tak będzie przez wiele kolejnych lat. Właśnie ogłoszony został termin kolejnego, po czteroletniej przerwie, festiwalu Dialog.
Festiwal Dialog odbędzie się w dniach 12-19 października 2025 roku, a miasto pozostanie partnerem imprezy.
Dialog ze świetnymi spektaklami i naukowym otwarciem
Nowym dyrektorem artystycznym został prof. Mirosław Kocur, antropolog kultury i reżyser. Jego kandydaturę zaproponowała jeszcze Krystyna Meissner, słynna reżyserka i twórczyni Dialogu.
Prof. Kocur podkreśla, że będzie kontynuował ideę programową Krystyny Meissner, bardzo osobiste budowanie repertuaru festiwalu. – Pierwszym warunkiem prezentacji projektu na Festiwalu Dialog będzie wybitność danego wydarzenia, drugim – jego wymiar naukowy, bo o ten aspekt chciałbym wzbogacić Dialog – zapowiada prof. Mirosław Kocur.
Nowy szef artystyczny już nawiązał kontakt z czołowymi myślicielami wywodzącymi się z m.in. neuronauki, którzy nie są związani z teatrem, ale są żywo zainteresowani współpracą z artystami. – Teraz dzieją się na świecie projekty hybrydowe, które mogą nas bardzo wzbogacić – podkreśla prof. Mirosław Kocur.
Festiwal ma być inspiracją do refleksji nad kondycją współczesnego człowieka, a także zachętą po podjęcia własnych poszukiwań – niekoniecznie artystycznych.
Na Dialogu będą pokazywane spektakle wybitnych twórców. – Warunkiem jest, aby ich dzieła zachowały kosmicznie wysoką wartość artystyczną – mówi prof. Kocur.
Festiwal Dialog 2025 – będą gwiazdy reżyserii
Pieczę nad Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Dialog będzie też sprawowała Olga Nowakowska, dyrektorka Strefy Kultury Wrocław, która to instytucja jest organizatorem imprezy.
Już wiadomo, że trwają rozmowy z Krzysztofem Warlikowskim i Simonem McBurney'em (twórcą teatru Complicité), być może do Wrocławia przyjedzie też z produkcją Milo Rau.
Z całą pewnością już natomiast wiadomo, że we Wrocławiu swój nowy projekt zrealizuje GayBird z Hongkongu, artysta, który łączy performans z inżynierią, sam buduje też wyjątkowe instrumenty muzyczne, a w jego realizacjach ciała aktorów są podłączone do czujników i grają w wyjątkowy sposób.
– Umówiliśmy się na spektakl na miasto Wrocław. GayBird przyjedzie i pomieszka we Wrocławiu, aby zrobić lokalny projekt miejski – mówi prof. Mirosław Kocur.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog – historia
Pomysłodawczynią, organizatorką i wieloletnią dyrektorką artystyczną Dialogu była zmarła w 2022 roku Krystyna Meissner. Założony przez nią w 2001 roku festiwal odbywał się co dwa lata.
Zarówno jego formuła, która - zgodnie z nazwą - zakładała artystyczną, twórczą konfrontację trendów i estetyk różnych krajów i kręgów kulturowych, jak i doborowa obsada sprawiły, że ranga wydarzenia szybko rosła.
Dzięki temu, że we Wrocławiu odbywał się Dialog, do Polski trafiały z zagranicy dzieła twórców międzynarodowej rangi. Warto tu wymienić Ivo van Hove z Holandii, Alaina Platela z Belgii, Romeo Castellucciego, Roberta Wilsona ze Stanów Zjednoczonych, czy Emmę Dante z Włoch.
Pojawiała się także twórczość wspaniałych polskich artystów m.in. Krzysztofa Warlikowskiego, Krystiana Lupy, Grzegorza Jarzyny, Jana Klaty.
Krystyna Meissner proponowała formułę dialogu, niejako rozmowy wybitnych dzieł teatralnych. Zasadą było również, że ilekroć prezentowano we Wrocławiu sztuki twórców zagranicznych, były to jednocześnie premiery w Polsce.